close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 sierpnia 2017

  W dniach 4 – 9 sierpnia 2017 Konsul Generalny RP Andrzej Chodkiewicz wraz z dyrektor IP Natalią Bryżko – Zapór, zastępcą dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adamem Hlebowiczem i zastępcą redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego „ Andrzejem Grajewskim brał udział w uroczystościach związanych z 80 rocznicą „wielkiego terroru” w Karelii i na Wyspach Sołowieckich.

   

  W dniu 4 sierpnia 2017 r. w lesie Krasny Bór, niedaleko od Pietrozawodzka,  gdzie znajdują się mogiły prawie 1200 więźniów petrozawodzkiego więzienia rozstrzelanych w latach 1937 -1938, konsulowie generalni Polski, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, złożyli kwiaty pod upamiętnieniami ofiar zbrodni NKWD. W uroczystości wzięli udział licznie mieszkańcy Pietrozawodzka /w tym Polonia/ oraz przedstawiciele petersburskiego „Memoriału”.

   

   

  W dniu 5 sierpnia 2017 r. na uroczysku Sandarmoch odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar „Wielkiego Terroru”. W Sandarmochu koło Miedwieżegorska w latach 1937-1938 rozstrzelano prawie 7000 osób, mieszkańców Karelii, więźniów łagrów Kanału Białomorskobałtyckiego i więźniów Sołowek; wśród nich było 212 Polaków.  W uroczystościach organizowanych już po raz 20 przez „Memoriał” wzięło udział kilkaset osób. Obecni byli konsulowie 7 państw: Polski, Litwy, Ukrainy, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Estonii, Holandii oraz przedstawiciel EUDEL. Przemawiali przedstawiciele petersburskiego „Memoriału”, ombudsman Karelii , deputowana do Parlamentu Karelii oraz dyrektor litewskiego Centrum Genocydu i Ruch Oporu. Nad mogiłami modlitwy odmówili księża prawosławni i katoliccy. Szczególnej wymowy uroczystościom nadała obecność córki Jurija Dmitrijewa, odkrywcy grobów w Sandarmochu, który obecnie znajduje się w areszcie.

   

  Dnia 7 sierpnia 2017 r. konsulowie generalni Polski, Litwy, Norwegii i Stanów Zjednoczonych złożyli kwiaty pod „Kamieniem Sołowieckim”, na miejscu dawnego cmentarza łagru na Wyspie Sołowieckiej. Towarzyszyła im grupa osób z petersburskiego „Memoriału”. Po uroczystości na cmentarzu łagiernym konsulowie 4 państw udali się na spotkanie z archimandrytą Porfirym, przełożonym klasztoru sołowieckiego i jednocześnie dyrektorem Muzeum Sołowieckiego. Spotkanie poświęcone było tematowi współpracy badaczy rosyjskich i zagranicznych zajmujących się tematyką łagrów sołowieckich. Uzgodniono udział polskich, litewskich i amerykańskich historyków w corocznych konferencjach organizowanych przez muzeum na temat dziejów więzniów sołowieckich, a także współpracę przy tworzeniu nowej ekspozycji muzealnej poświęconej losom duchowieństwa w łagrach. Tego samego dnia delegacja polska złożyła wieńce pod tzw. krzyżem sołowieckim na wyspie Anzer, na której więzieni byli polscy duchowni, oraz na cmentarzu więźniów tzw. izolatora tj. karceru na Siekirnej Górze.

   

   

  Dnia 9 sierpnia delegacja polska złożyła kwiaty pod pomnikiem na miejscu rozstrzelania w latach 1937-1938 ponad 800 więzniów więzienia w Pudożu.

   

   

   

  1
  2
  3
  4
  5
  6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: